Investeren in mensen loont

Uit onderzoek van de gemeente naar de maatschappelijke kosten en opbrengsten blijkt dat het loont om te investeren in extra beschutte werkplekken. Gemeente Emmen heeft daarom besloten om de wachtlijst weg te werken. Dat gebeurt gefaseerd. Vandaag krijgen de eerste 39 mensen een arbeidscontract. Wethouder Raymond Wanders: “We hebben onderzoek gedaan en zijn tot de conclusie gekomen dat het bieden van een baan aan deze inwoners een win-winsituatie is. Werken geeft mensen eigenwaarde, draagt positief bij aan hun gezondheid en helpt schulden te voorkomen. Dat is niet alleen goed voor henzelf, maar ook voor de samenleving. Daarom investeren we in extra beschutte werkplekken: het is een kans om mensen perspectief te geven en écht vooruit te helpen."

Naar verwachting gaat het de gemeente Emmen onder aan de streep ongeveer 230.000 euro per jaar kosten om de huidige wachtlijst weg te werken. Hierin zijn ook besparingen op uitkeringen meegenomen.

Kans om te groeien

De inwoners die een baan krijgen, gaan aan de slag bij werkontwikkelbedrijf EMCO-groep in Emmen. "Bij EMCO-groep hebben we de kennis en omgeving die nodig zijn om mensen goed te begeleiden", zegt directeur Heidy Postma. "We helpen hen hun talenten te ontwikkelen en een betekenisvolle bijdrage te leveren. Zo krijgen ze niet alleen een plek om te werken, maar ook de kans om persoonlijk te groeien.”

Eén van de mensen die vandaag een contract krijgt bij EMCO-groep is de twintigjarige Chantal. Ze vertelt enthousiast: "Het is een hele fijne werkplek en ik ben blij dat ik hier een contract krijg. Ik heb leuke collega's en het geeft mij de mogelijkheid om mijn mbo-diploma niveau 1 af te ronden. Ik ga mijn eigen geld verdienen en daarmee kan ik in de toekomst misschien wel op mezelf gaan wonen."

Oproep aan het Rijk: structurele oplossing nodig
De investering van de gemeente in extra plekken is geen structurele oplossing van het probleem. Met de huidige verdeelsystematiek vanuit het Rijk worden plekken elders in het land niet ingevuld, terwijl op andere plekken een wachtlijst ontstaat. De gemeente Emmen roept het Rijk daarom op om gemeenten te financieren op basis van het aantal gerealiseerde beschutte werkplekken. Wanders: “Het kan niet zo zijn dat er landelijk genoeg banen zijn, maar lokaal wachtlijsten ontstaan. Het huidige systeem mag er niet toe leiden dat mensen jarenlang aan de zijlijn staan met een uitkering, terwijl ze graag willen werken."